+48 62 636 4444 | Skontaktuj się z nami
Porady
Prawidłowe przygotowanie komputera, smartfonu lub tabletu jest kluczowe dla uzyskania maksymalnego wyniku w teście prędkości. Wykonaj poniższe kroki, aby zapewnić optymalne warunki pomiaru. Jeśli masz problem z uzyskaniem oczekiwanego wyniku, zapoznaj się z sekcją dotycząca rozwiązywanie problemów.
Komputer stacjonarny
Czynności, które sugerujemy wykonać, w celu prawidłowego przygotowania komputera stacjonarnego do testu prędkości łącza:
- Podłącz komputer bezpośrednio do routera (lub switcha) kablem sieciowym ze złączem RJ-45. Współczesne połączenia kablowe nie wprowadzają ograniczeń prędkości między komputerem a routerem dla łączy o deklarowanej przepustowości do 1000 Mb/s (1 Gb/s).
- Jeśli nie masz możliwości wykorzystania połączenia kablowego, przenieś komputer możliwie blisko swojego routera Wi-Fi. Im bliżej routera się znajdziesz, tym sygnał radiowy odbierany przez bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi będzie wyższy. Im wyższy sygnał tym lepsze warunki do pomiaru (czyli większa prędkość).
- Wyłącz wszystkie programy, które mogą korzystać z łącza w trakcie pomiaru. Aktywność innych programów może sprawić, że dostępna prędkość zostanie podzielona między te programy i test prędkości.
- Wyłącz wszystkie inne programy, aby zmniejszyć obciążenie procesora. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku starszych komputerów lub słabszych procesorów głównie przy prędkościach światłowodowych (powyżej 300 Mb/s).
Smartfon lub tablet
Wskazówki, które należy uwzględnić przed pomiarem prędkości na urządzeniu mobilnym:
- W przypadku pomiaru Internetu mobilnego, znajdź miejsce o możliwie największym zasięgu sieci. Jeśli znajdujesz się wewnątrz budynku, często zmiana położenia o kilka metrów zmienia całkowicie warunki pomiaru.
- W przypadku pomiaru Internetu domowego poprzez Wi-Fi, stań możliwie blisko routera, aby zapewnić wysoki poziom sygnału dla pomiaru.
- Upewnij się, że podczas pomiaru nie są pobierane pliki w tle, nie jest odtwarzana muzyka ani nie jest streamowany obraz np. na Twój telewizor podłączony do sieci Wi-Fi.
Rozwiązywanie problemów
W pierwszej kolejności przeczytaj w umowie z operatorem, jaka powinna być prędkość dostarczanego przez niego łącza. Poniżej opisano typowe problemy pojawiające się w pomiarach prędkości wraz ze sposobami na ich rozwiązanie:
- Nie można uzyskać prędkości wyższej niż około 94 Mb/s w przypadku połączenia kablowego - sprawdź, czy Twoja karta sieciowa obsługuje prędkość 1 Gb/s oraz czy kabel sieciowy nie jest uszkodzony.
- Kabel sieciowy nie jest uszkodzony, karta sieciowa obsługuje prędkość 1Gb/s, a mimo to wyniki są zbyt niskie - sprawdź obciążenie procesora podczas pomiaru (w Windows: Ctrl+Shift+Esc, zakładka Wydajność i CPU). Jeśli wyższe niż 80%, zainstaluj aplikację dla Windows i powtórz pomiar.
- Prędkość przez Wi-Fi jest o wiele niższa niż prędkość w ramach połączenia kablowego - sieci Wi-Fi działają z różnymi prędkościami i na różnych częstotliwościach. Upewnij się, że router oraz komputer, smartfon lub tablet zapewniają sieć Wi-Fi o odpowiedniej prędkości. Używaj Wi-Fi na częstotliwości 5 GHz zamiast 2.4 GHz oraz standardu Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6 odpowiedni dla łączy do 500 Mb/s i do 1000 Mb/s.
- Standard Wi-Fi i wszystkie urządzenia zapewniają odpowiednią prędkość, a mimo to wyniki są niskie - wyłącz wszystkie inne urządzenia, które mogą korzystać z sieci Wi-Fi. Sieć radiowa ma określoną prędkość, która zwykle jest dzielona między kilku użytkowników jednocześnie z niej korzystających.
Procedura pomiaru prędkości pobrana ze strony www.speedtest.pl
Często zaniedbujemy i lekceważymy wykonywanie kopii zapasowej naszych najcenniejszych danych. O tzw. backupie przypominamy sobie, gdy nasz komputer się zepsuje albo zostanie zainfekowany. Kopia zapasowa może okazać sie wtedy jedyną metodą odzyskania cennych danych.Poprawny backup w 3 krokach:1. Wybierz cenne dane. Nie ma potrzeby robienia kopii zapasowej wszystkiego, ale prywatne zdjęcia, bazy danych, dokumenty warto zabezpieczać, gdyż odtworzenie ich (o ile w ogóle byłoby możliwe) zajęłoby wiele lat pracy.2. Wybierz sposób wykonania kopii zapasowej. Określ rodzaj nośnika, na który skopiujesz dane (do wyboru masz dyski USB, CD, DVD lub zewnętrzne serwer pracujące na zasadzie chmury). Wykonywanie kopii zapasowej możesz też zlecić specjalnej aplikacji, wiele z nich można pobrać bezpłatnie, np: FBackup3. Określ jak często będziesz wykonywać backup. Pamiętaj przy tym, aby wziąć pod uwagę to jak często modyfikujesz swoje cenne dane. Niektórzy muszą wykonywać ją raz na miesiąc, inni raz na dzień. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tworzenie backupu wtedy gdy zmodyfikujesz najważniejsze pliki. Taki prosty zabieg, a tak bardzo może uchronić nasze pliki i foldery - zachęcamy do tworzenia kopii zapasowych!
Bezpieczne hasło składa się z MINIMUM 8 znaków różnego rodzaju, co w praktyce oznacza, że jest kombinacją małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych, np. pytajników. Należy pamiętać, że w bezpiecznym haśle nie ma miejsca na imiona, nazwiska, daty urodzenia lub jakiekolwiek inne informacje, które można łatwo przypisać do właściciela hasła. Mam bezpieczne hasło i co dalej?Niestety samo stworzenie bezpiecznego hasła to nie wszystko, teraz należy zapewnić mu odpowiednią ochronę, w tym celu:- nie używaj tych samych haseł w kilku miejscach (2 to już jest kilka);- nie zapisuj haseł w notesach, telefonach czy niezaszyfrowanych plikach na komputerze;- nie zapamiętuj haseł w przeglądarkach internetowych;- nie przesyłaj haseł drogą elektroniczną (przez pocztę lub komunikatory);- nie ujawniaj swojego hasła osobom trzecim;- używaj najnowszych wersji przeglądarek oraz programów;- zawsze pamiętaj o wylogowaniu się;- zwracaj uwagę czy strona na którą się logujesz jest zabezpieczona (posiada ikonkę kłódki obok adresu, który zaczyna się od https://) Nie wszystkie hasła jesteśmy w stanie zapamiętać - jak je przechowywać?Nie musisz pamiętać wszystkich swoich haseł. Istnieją specjalne aplikacje dzięki którym możliwe jest bezpieczne przechowywanie danych logowania i osobowych oraz zarządzanie nimi. Aplikacje takie często możemy spotkać, głównie jako dodatek do antywirusów, pod nazwą Sejf tożsamości.